Czy wiesz, że 90% wydawanych przy kasach paragonów zawiera toksyczne substancje, które z łatwością przedostają się do organizmu każdej osoby mającej z nimi kontakt? Jeśli do tej pory nie zdawałaś/-eś sobie sprawy z tego, z jakim zagrożeniem spotykasz się za każdym razem, gdy dokonujesz zakupów, przedstawiamy 10 faktów na temat standardowych paragonów zawierających bisfenole.
- Od dziesięcioleci paragony są drukowane na papierze termicznym zawierającym szkodliwy dla organizmów bisfenol A (BPA), który nadaje kolor w wyniku utleniania. Niestety ten związek łatwo przenika przez skórę, dostając się do wnętrza organizmu osób mających z nim kontakt.
- Z powodu wielokrotnie potwierdzonej naukowo szkodliwości BPA od 2 stycznia 2020 r. stosowanie tej substancji w paragonach jest zakazane w Unii Europejskiej. Za naturalny zamiennik uważa się bisfenol S (BPS). Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się rzekomo bezpieczne paragony BPA Free, zawierające właśnie tę substancję. Niestety jest on równie toksyczny jak BPA.
- BPA i BPS dodaje się do papieru termicznego w postaci wolnej. W związku z tym ich cząsteczki łatwo przenoszą się na wszystko, co ma styczność z papierem, np. skórę, bilony w portfelu czy żywność w torbie z zakupami.
- Zawartość bisfenoli w paragonach jest ok. 250 — 1000 razy większa niż w puszkach dań gotowych lub w plastikowych butelkach.
- Kontakt wilgotnych, spoconych lub natłuszczonych dłoni ze zwykłym paragonem nawet dziesięciokrotnie przyspiesza wchłanianie bisfenoli!
- Szkodliwe bisfenole utrzymują się na skórze do dwóch godzin. Oznacza to, że ta ich część, która nie zostanie wchłonięta przez skórę, może być z powodzeniem przetransportowana do wnętrza ludzkiego organizmu poprzez układ pokarmowy (np. przez kontakt z żywnością). Bisfenole mogą w ten sposób osiadać na spożywanym jedzeniu, dotykanych produktach, a także przenosić się przez dotyk na inne osoby.
- Badania potwierdzają, że BPS ma jeszcze większą zdolność do przenikania przez skórę niż BPA. W 88% przypadków jego obecność w ludzkich organizmach pochodzi właśnie z paragonów fiskalnych.
- Pośród konsekwencji, jakie mogą wywołać bisfenole, naukowcy wymieniają m.in.: nadaktywność, otyłość, cukrzycę II stopnia, astmę, zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia płodności, przedwczesne porody, szybsze dojrzewanie, wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory.
- Badania na myszach potwierdziły, że wpływ bisfenoli na układ hormonalny utrzymuje się przez trzy pokolenia! Dorosłe organizmy przekazują zaburzenie potomstwu.
- Grupą wyjątkowo narażoną na wpływ toksyn z paragonów są pracownicy kas. Poziom bisfenoli w ich organizmach jest wyjątkowo wysoki, a w niektórych przypadkach przekracza nawet dopuszczalne normy europejskie.
Emerson Polska jako pierwsza firma na rodzimym rynku zdecydowała się wyraźnie zasygnalizować powagę i skalę problemu, informując o możliwych konsekwencjach używania paragonów zawierających bisfenole — zarówno BPA, jak i BPS. Jednocześnie propagujemy ideę Zdrowego Paragonu, zachęcając przedsiębiorców do wyboru rolek fiskalnych pozbawionych toksycznych fenoli.