Skip to content

10 things you should know about harmful regular receipts

We present to you 10 facts about regular receipts containing bisphenols.
10 things you should know about harmful regular receipts

Czy wiesz, że 90% wydawanych przy kasach paragonów zawiera toksyczne substancje, które z łatwością przedostają się do organizmu każdej osoby mającej z nimi kontakt? Jeśli do tej pory nie zdawałaś/-eś sobie sprawy z tego, z jakim zagrożeniem spotykasz się za każdym razem, gdy dokonujesz zakupów, przedstawiamy 10 faktów na temat standardowych paragonów zawierających bisfenole.

  1. Od dziesięcioleci paragony są drukowane na papierze termicznym zawierającym szkodliwy dla organizmów bisfenol A (BPA), który nadaje kolor w wyniku utleniania. Niestety ten związek łatwo przenika przez skórę, dostając się do wnętrza organizmu osób mających z nim kontakt.
  2. Z powodu wielokrotnie potwierdzonej naukowo szkodliwości BPA od 2 stycznia 2020 r. stosowanie tej substancji w paragonach jest zakazane w Unii Europejskiej. Za naturalny zamiennik uważa się bisfenol S (BPS). Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się rzekomo bezpieczne paragony BPA Free, zawierające właśnie tę substancję. Niestety jest on równie toksyczny jak BPA.
  3. BPA i BPS dodaje się do papieru termicznego w postaci wolnej. W związku z tym ich cząsteczki łatwo przenoszą się na wszystko, co ma styczność z papierem, np. skórę, bilony w portfelu czy żywność w torbie z zakupami.
  4. Zawartość bisfenoli w paragonach jest ok. 250 — 1000 razy większa niż w puszkach dań gotowych lub w plastikowych butelkach.
  5. Kontakt wilgotnych, spoconych lub natłuszczonych dłoni ze zwykłym paragonem nawet dziesięciokrotnie przyspiesza wchłanianie bisfenoli!
  6. Szkodliwe bisfenole utrzymują się na skórze do dwóch godzin. Oznacza to, że ta ich część, która nie zostanie wchłonięta przez skórę, może być z powodzeniem przetransportowana do wnętrza ludzkiego organizmu poprzez układ pokarmowy (np. przez kontakt z żywnością). Bisfenole mogą w ten sposób osiadać na spożywanym jedzeniu, dotykanych produktach, a także przenosić się przez dotyk na inne osoby.
  7. Badania potwierdzają, że BPS ma jeszcze większą zdolność do przenikania przez skórę niż BPA. W 88% przypadków jego obecność w ludzkich organizmach pochodzi właśnie z paragonów fiskalnych.
  8. Pośród konsekwencji, jakie mogą wywołać bisfenole, naukowcy wymieniają m.in.: nadaktywność, otyłość, cukrzycę II stopnia, astmę, zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia płodności, przedwczesne porody, szybsze dojrzewanie, wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory.
  9. Badania na myszach potwierdziły, że wpływ bisfenoli na układ hormonalny utrzymuje się przez trzy pokolenia! Dorosłe organizmy przekazują zaburzenie potomstwu.
  10. Grupą wyjątkowo narażoną na wpływ toksyn z paragonów są pracownicy kas. Poziom bisfenoli w ich organizmach jest wyjątkowo wysoki, a w niektórych przypadkach przekracza nawet dopuszczalne normy europejskie.

 


 

Emerson Polska jako pierwsza firma na rodzimym rynku zdecydowała się wyraźnie zasygnalizować powagę i skalę problemu, informując o możliwych konsekwencjach używania paragonów zawierających bisfenole — zarówno BPA, jak i BPS. Jednocześnie propagujemy ideę Zdrowego Paragonu, zachęcając przedsiębiorców do wyboru rolek fiskalnych pozbawionych toksycznych fenoli.

 

Udostępnij wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn

Eco advent calendar

Advent calendars are becoming more and more popular in the marketing activities of many companies.
CZYTAJ WIĘCEJ

Gravity display for Vileda

Gravity display, feeder, gravity dispenser. This type of POS material can be called variously...
CZYTAJ WIĘCEJ
Global price increase

Global price increase

What’s ahead of us in 2021?
CZYTAJ WIĘCEJ